Rehabilitacja

MANIPULACJA POWIĘZIOWA

By 9 lutego 2018 31 grudnia, 2020 No Comments

Marcin Plenzler

Czym jest Manipulacja Powięzi?

Jest to coraz bardziej popularna technika terapii manualnej. Została stworzona przez włoską rodzinę Stecco, która od ponad 20 lat zgłębia tajniki bardzo ważnej struktury w naszym ciele czyli powięzi. Zaburzenie w jej obrębie może być zarówno przyczyną jak i skutkiem pewnych dysfunkcji w naszym ciele.
Manipulacje powięziowe stały się ostatnio bardzo popularną techniką, ponieważ jako jedne z nielicznych zostały stworzone w oparciu o badania naukowe, które potwierdzają skuteczność ich działań. Osobiście, rozpocząłem zgłębianie tej metody, kiedy zauważyłem, że inne działania takie jak rozluźnianie mięśni, nie były do końca efektywne Lata praktyki pozwoliły mi utwierdzić się w przekonaniu, iż praca nad powięzią jest jedną z najbardziej efektywnych technik, które stosuję w fizjoterapii ortopedycznej.

Co to jest powięź?

Możemy sobie wyobrazić, że jest to taka cienka, wielowarstwowa błona, która otacza całe nasze ciało. Nie ma swojego początku ani końca. Zgrubieniami tych powięzi, czyli nagromadzeniem tych warstw, są na przykład torebki stawowe.
Powięź zbudowana jest z kolagenu, której warstwy ustawione są pod różnym kątem względem siebie tak, aby mogły pracować płynnie i elastycznie. Separatorem pomiędzy tymi warstwami jest kwas hialuronowy.
Wyobraźmy sobie, że z powodu drobnej kontuzji, stresu lub gwałtownego ruchu, dochodzi do przeciążenia oraz stanu zapalnego, który powoduje zmiany konsystencji kwasu hialuronowego. Skutkiem tego procesu jest sklejanie się warstw powięzi i w konsekwencji powstanie w naszym ciele punktów zwanych densyfikacjami, które ograniczają ruchomość i przesuwalność warstw powięzi. Wiedząc już, że powięź nie ma swojego początku ani końca i otacza całe nasze ciało, to jeden punkt, który ma ograniczoną elastyczność, generuje coraz więcej takich punktów przez co cała powięź (jako struktura) lokalnie bądź bardziej globalnie traci swoją elastyczność. To ograniczenie może powodować wzrost ciśnienia w samych stawach oraz w otaczających je tkankach i powstawanie bólu, może również ograniczać ruchomość bądź powodować nadmierne napięcie mięśni.

Funkcje powięzi:

# zgrubienia na powięzi w postaci np. torebki stawowej – chronią stawy, otaczając jamę otrzewną – chronią narządy wewnętrzne
# w postaci więzadeł pełni funkcję stabilizatora dla stawów
# łączy wszystkie elementy składowe w tak zwanym układzie mięśniowo-szkieletowym
# jest transmiterem energii pomiędzy poszczególnymi grupami mięśni

Napięte mięśnie po treningu

Jeżeli mamy do czynienia z napiętymi bądź przeciążonymi mięśniami po treningu to zwykle staramy się te mięśnie rozciągnąć.
Czasami jednak, zdarza się sytuacja, że mimo zastosowania poprawnej techniki rozciągania lub relaksacji mięśni ból powraca, a efekt jest krótkotrwały. Bardzo często wówczas przyczyną pierwotną, nie jest wzrost napięcia samego mięśnia, ale wzrost napięcia i ograniczenie elastyczności powięzi. Praca na powięzi może w bardziej trwały sposób zniwelować wiele problemów związanych z przeciążeniem naszego ciała, jednak należy podkreślić, iż zmiany te nie mogą być związane z wyraźnym uszkodzeniem danej struktury.

Jest to również doskonała technika, dzięki której można poprawić efektywność pracy mięśni.

Dla kogo terapia manipulacji powięziowej jest wskazana?

# Dla osób z powtarzającymi się dolegliwościami bólowymi, które nie są związane z poważniejszym urazem
# Wszelkiego rodzaju stany zapalne wynikające, nie tylko z urazu, ale również z przyczyn metabolicznych czy stresowych
# Dla osób po operacjach ortopedycznych lub innych zabiegach, gdzie została przecięta powłoka naszego ciała (blizny, cięcie cesarskie)
# Dla osób, które prowadzą stacjonarny tryb życia- powięź jako elastyczna struktura lubi ruch.

Na czym polega praca na powięzi?

Polega na odnalezieniu odpowiedniej sekwencji punktów (z blisko 200 w naszym ciele) na powięzi gdzie dochodzi do zmiany konsystencji kwasu hialuronowego i ograniczenia elastyczności tych warstw względem siebie. Następnie techniką rozcierania trwającą mniej więcej od kilkudziesięciu sekund do kilku minut zmieniamy konsystencję tego płynu, rozgrzewając go i tworząc mikro stan zapalny. Zmiana gęstości kwasu hialuronowego zwiększa ruchomość i elastyczność poszczególnych warstw powięzi normalizując jednocześnie jej napięcie. Proces ten trwa około 7 dni, w trakcie których nie powinno się pracować na tych samych punktach na ciele. Każda sesja zawsze poprzedzona jest bardzo dokładnym wywiadem oraz badaniem wstępnym, które pozwala na opracowanie optymalnej strategii terapii.

KONTAKT

+48 22 415 30 00
+48 573 312 266
info@irmirai.pl

NASZ ADRES

Wolska 96
Warszawa
01-126
Mapa Dojazdu

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Piątek
7.00 - 21.00

© 2016 Mirai Instytut Rehabilitacji

Call Now Button