Czym jest elektrostymulacja – zalety i przeciwwskazania

Badania nad skutecznością elektrostymulacji od lat prowadzone są w szerokim spektrum zainteresowania – od problemów z krążeniem i chorób krążeniowo-oddechowych, przez obrzęki i spuchnięcia, po rehabilitację i trening mięśni czy leczenie powypadkowe oraz odbudowę tkanek. Badania dotyczą zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów, a także zdrowych osób czy kontuzjowanych i będących po wypadkach. We wszystkich tych obszarach elektrostymulacja wykazała pozytywne efekty – niektórym z nich warto się przyjrzeć bliżej.

Na czym polega elektrostymulacja

Polega na stymulowaniu włókien nerwowych za pomocą przyklejanych na suche ciało elektrod, które przekazują impulsy elektryczne wytwarzane przez stymulatory. Urządzenie daje możliwość automatycznego dostosowania impulsów, ale również z możliwością regulacji ręcznej.

Elektrostymulacja jako alternatywa dla treningu

Sportowcy bardzo często sięgają po elektrostymulatory w celu poprawienia wydolności, wzmocnienia mięśni i tym samym poprawienia efektów swoich treningów. Nie mylą się, decydując się na taki krok, co udowadniają badania w zakresie wpływu elektrostymulacji na zwiększenie skuteczności terapii związanej z ćwiczeniami aerobowymi. Badania przeprowadzone na University College Dublin w Irlandii w 2013 roku pokazują, że u zdrowych dorosłych osób poddanie mięśni impulsom elektrycznym może stanowić alternatywę dla innych sposobów ćwiczeń aerobowych, szczególnie u osób, które z powodu problemów mięśniowo-szkieletowych czy neurologicznych nie mogą dźwigać ciężarów. Podczas czterotygodniowego badania analizie zostało poddanych 8 kobiet i 8 mężczyzn, a każdy z nich w sumie wziął udział w 12 godzinnych sesjach elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej odbywających się 3 razy w tygodniu. Elektrostymulacji zostały poddane mięśnie czworogłowe i grupy tylnej ud. Dodatkowo badania dowiodły, że po 9-tej sesji punkt szczytowy pułapu tlenowego i intensywność przekazywanego impulsu elektrycznego były na wyższym poziomie, a przy tym uczestnicy nie odczuwali nadmiernego dyskomfortu.

Elektrostymulacja jako metoda regeneracyjna i rehabilitacyjna

Nierzadko również stosuje się elektrostymulację w celu przyspieszenia regeneracji mięśni po treningach i zawodach sportowych, a także w trakcie rehabilitacji. Przykładem może być badanie dotyczące sportów zespołowych – w przypadku tego badania – rugby i futbolu. Badanie to wykonane zostało w 2015 roku na Uniwersytecie Swansea i dowiodło, że po upływie doby od wysiłku mięśnie (w szczególności łydek) u tych graczy regenerują się szybciej, odczuwali oni mniejszy ból mięśni; zaobserwowano również niższy poziom kinazy kreatynowej. Efekty te były mierzone w ciągu 2 i 24 godzin po wykonaniu przez graczy sześciokrotnie sprintu na odległości 50 metrów. W 2018 roku na Uniwersytecie Foro Italico w Rzymie przeprowadzono badania dotyczące rehabilitacji pod zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego (ACL). Sześciotygodniowemu badaniu polegającemu na poddawaniu mięśni czworogłowych działaniu impulsów elektrycznych podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych zostało poddanych 63 pacjentów w czasie 15 dni po zabiegu. Wyniki badania pokazały, że u badanych polepszyła się siła mięśni czworogłowych, zmniejszyła się bolesność, a także przyspieszyła się regeneracja tych mięśni w porównaniu do pacjentów, u których standardowe ćwiczenia rehabilitacyjne nie były w inny sposób wspomagane.

Przeciwskazania do elektrostymulacji

Przeciwwskazaniami dla elektrostymulacji są: aktywny rozrusznik serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie czy padaczka.

Zapraszamy!