Przygotowanie do sezonu narciarskiego? Z MIRAI!

Zima to okres niezmiennie kojarzący się ze świętami i wyjazdami na narty. I o ile czekając na święta najczęściej znajdujemy czas, by się przygotować, to do aktywnego wypoczynku na nartach czy snowboardzie – już niekoniecznie. Czy warto?

Badania dowodzą, że za połowę kontuzji narciarskich odpowiada brak odpowiedniego przygotowania do sezonu. Często tuż przed wyjazdem odchodzimy od codziennych obowiązków, kończąc jeszcze zaległe rzeczy „na wczoraj”, stajemy na stoku, chcąc od razu korzystać z radości zimowego szaleństwa….i niestety, czasem nasza przygoda kończy się wizytą u lekarza.
Co więc zrobić, by zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas zimowego wyjazdu? Na pewno trochę poćwiczyć – poniżej znajdziecie Państwo kilka filmów z uniwersalnymi ćwiczeniami, nagranymi przez Darię Krawiec, fizjoterapeutkę i trenera przygotowania motorycznego w naszej klinice. Z pewnością pomogą one również w poprawie naszej ogólnej kondycji.

My jednak idziemy krok dalej: proponujemy indywidualny program przygotowania do sezonu zimowego w Mirai!

Nasz program „Bezpieczny Narciarz” składa się z kilku elementów:

 1. Diagnostyka  DIERS – kompleksowe badanie określające stan naszego systemu mięśniowo szkieletowego, pokazujące ewentualne dysfunkcje zarówno w pozycji stojącej, potem podczas poruszania się na bieżni (chód lub bieg), jak również w pozycji zbliżonej do postawy narciarza podczas zjazdów. Taka analiza pokaże nam symetrię naszej postawy, ruchomości kręgów i miednicy, napięcia mięśniowe, jak również siły nacisku stóp na podłoże.
 2. Analiza strukturalna składu ciała – pokazuje % udział wody, tkanki mięśniowej i tłuszczowej w naszym ciele. Większa uwodnienie ciała to lepsza elastyczność naszych tkanek, masa mięśniowa to większa siła i wytrzymałość naszego ciała, a prawidłowy BMI mniejsze ryzyko przeciążeń naszych stawów.
 3. Indywidualna konsultacja fizjoterapeutyczna, trwająca 80 minut. Obejmuje ona
  • Wywiad fizjoterapeutyczny
  • Testy funkcjonalne, pokazujące dzisiejszy stan przygotowania do zwiększonego wysiłku fizycznego
  • Indywidualną terapię manualną, opartą na przeprowadzonej diagnostyce. W ten sposób możemy poprawić zakresy ruchomości poszczególnych elementów kręgosłupa lub zmniejszyć napięcia mięśniowe lub dolegliwości bólowe.
  • Trening personalny – podczas którego dobierzemy indywidualny zestaw ćwiczeń, nakierowany na likwidację ewentualnych dysfunkcji, z jednoczesnym wzmocnieniem tych elementów aparatu ruchu, które są kluczowe z punktu widzenia jazdy na nartach.

Tak skonstruowana wizyta u nas zapewni Państwu doskonałą wiedzę o stanie systemu mięśniowo – szkieletowego, poprawi jego ewentualne dysfunkcje poprzez terapię manualną i wskaże obszary które wymagają treningowej troski. Za wykonanie z Państwem wszystkich tych elementów będzie odpowiedzialny jeden fizjoterapeuta, w ten sposób mamy pewność, że wszystkie elementy programu złożą się w spójną i kompleksową informację o stanie Państwa kondycji narciarskiej.

Czy to koniec?

Dla tych, którzy potrafią zmobilizować się do ćwiczeń domowych i będą umieli je poprawnie wykonać  – może to być wszystko.

Wiemy jednak, że lepiej jest pracować pod nadzorem fachowców, stąd dodatkową opcją do naszego programu jest wariant „Bezpieczny Narciarz +” obejmujący dodatkowo 9 treningów medycznych – 3 spotkania tygodniowo przez 3 kolejne tygodnie, podczas których wszystkie zalecenia z pierwszej części programu będziemy realizować w praktyce. A na koniec – proponujemy końcowe badanie DIERS, pokazujące efekty wykonanej wspólnie pracy. Obiektywnie i kompleksowo.

Chcesz dobrze przygotować się do sezonu – albo może tylko wykorzystać przerwę zimową do zadbania o siebie i stan swojego zdrowia?

Zapraszamy!

Powiązane artykuły:
Dr Michał Drwięga: Ustawianie wiązań narciarskich – link »
Dr Michał Drwięga: Kijki do nart – prawidłowy chwyt ma znaczenie! – link »
Dr Michał Drwięga: Technika upadania na śniegu – link »