NASZA OFERTA

Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa w IR MIRAI jest prowadzona w oparciu o wyniki badań naukowych i doświadczenia własne konfrontowane na kongresach ortopedycznych na całym świecie. Nasza metoda rehabilitacji powstała na bazie 20 lat pracy z pacjentami i sportowcami najwyższego wyczynu. Wymagania stawiane przez sport dla zawodników powracających do uprawiania danej dyscypliny po kontuzji kręgosłupa są wyzwaniem dla jakości rehabilitacji. O skuteczności terapii decyduje czas powrotu do zdrowia i możliwość udźwignięcia przeciążeń, jakie niesie ze sobą sport na najwyższym poziomie. Nasza metoda rehabilitacji kręgosłupa polega na jak największej indywidualizacji postępowania fizjoterapeutycznego i kompleksowości terapii. Nasz pacjent nie spotyka się z jednym modelem postępowania, lecz jest dla niego konstruowany indywidualny program rehabilitacji ,, szyty na miarę’’ w oparciu o wyniki badań obrazowych i zalecenia lekarza. Proces rozpoczyna się badaniem przy pomocy urządzenia Diers 4 metric 4d w pracowni biomechanicznej. Dzięki temu urządzeniu otrzymujemy rzeczywisty obraz kręgosłupa i miednicy pacjenta w formacie 3d. Jest to badanie funkcjonalne, gdyżuzyskujemy informacje o położeniu wzajemnym poszczególnych kręgów i ich ruchomości. W odróżnieniu od badania RTG i rezonansu magnetycznego możemy przeanalizować zachowanie poszczególnych kręgów podczas ruchu. Na podstawie tych informacji określamy miejsce dysfunkcji i jej parametry. Są to wskazówki do budowy indywidualnego programu rehabilitacji. Następnie pacjent trafia na zabiegi do terapeuty manualnego, gdzie usuwane są zablokowania ruchomości kręgów i poprawiana jest funkcja tkanek miękkich. Równocześnie prowadzony jest funkcjonalny trening medyczny FTM. Jego zadanie, to przywrócenie prawidłowego balansu mięśniowego i stabilizacji kręgosłupa.

W proces leczenia zaangażowany jest cały zespół: lekarz ortopeda, lekarz diagnosta obrazowy, diagnosta funkcjonalny, terapeuta manualny, fizjoterapeuta- trener FTM. Ten zespół ma wpływ na budowę i przebieg programu rehabilitacji.

Skutecznie leczymy:

  • Dyskopatie
  • Zespoły przeciążeniowe
  • Zespoły mięśniowo-powięziowe
  • Dolegliwości bólowe
  • Prowadzimy rehabilitacje pooperacyjną
  • Wady postawy

FTM – to całkowicie unikalna, pierwsza w Polsce koncepcja treningu opracowana wspólnie przez lekarzy ortopedów, diagnostów, biomechaników, fizjoterapeutów i trenerów personalnych pracujących w IR MIRAI. Jej bazą jest indywidualizacja postępowania w oparciu o szczegółową analizę stanu wyjściowego narządu ruchu osoby ćwiczącej. Korzystając z najnowocześniejszych urządzeń DIERS(link) dokonujemy obiektywnych pomiarów, sensomotoryki, stabilografii. Przy pomocy systemu video oceniamy technikę ruchu. Ta analiza pozwala wykryć słabe ogniwa w łańcuchu biokinematycznym i określić podstawowe cele treningu. Przebieg i skuteczność treningu jest na bieżąco monitorowany i oceniany poprzez badania.

FTM – to nowa koncepcja ćwiczeń fizycznych oparta na doniesieniach naukowych dotyczących skuteczności różnych form treningu zastosowanych w profesjonalnym sporcie i rehabilitacji. Tworząc FTM opieraliśmy się również na własnych doświadczeniach. Wykorzystując EMG dobieraliśmy odpowiednie pozycje ćwiczeń, tak aby w maksymalny sposób pobudzić ćwiczoną grupę mięśniową. Badaliśmy wpływ niestabilnego podłoża, wibracji na rekrutację włókien mięśniowych. Stosując nowoczesną aparaturę diagnostyczną( rezonans, USG, EMG) stworzyliśmy system ćwiczeń, który jest bezpieczny dla narządu ruchu, ale jednocześnie daje możliwość uzyskania maksymalnych efektów.Koncepcja FTM łączy w sobie elementy treningu funkcjonalnego, corestability, treningu siłowego i sensomotorycznego. Jest oparta na fizjologii i intuicji ruchu człowieka. Zasadą tego treningu jest możliwość wykorzystania ćwiczonego ruchu w aktywności sportowej. Dominują w nim ćwiczenia angażujące całe łańcuchy mięśniowe, a nie izolowane grupy mięśni. Kładzie szczególny nacisk na prawidłową stabilizację stawów, poprzez koordynację napięcia mięśni głębokich i powierzchownych. Aktywizując sensomotorykę wpływa na pobudzenie nerwowo-mięśniowe. Wszystkie cechy tego treningu przekładają się na jakość i efektywność ruchu, a przyrost siły mięśniowej jest automatycznie wykorzystywany w aktywności ruchowej.

FTM – To urządzenia najnowszej generacji pozwalające na połączenie treningu siłowego z funkcjonalnym. Dzięki zastosowaniu technologii FullGravity wasz trening osiąga wymiar 3D. Ruch z obciążeniem może być prowadzony w trzech płaszczyznach. To Ty nadajesz kierunek i decydujesz o przebiegu ruchu. Prowadząc obciążenie musisz stabilizować pozycję i włączasz do ćwiczenia całe łańcuchy mięśniowe.

FTM – Jeżeli uprawiasz sport i chcesz poprawić swoje wyniki to traktuj go jako trening uzupełniający. Zwiększając stabilność centrum ciała, poprawiając sensomotorykę osiągniesz płynność, ruchu co wpłynie na jego skuteczność. Ten trening nie tylko zwiększa siłę, ale przywraca balans i koordynację nerwowo-mięśniową. Jest traktowany jako profilaktyka urazów i dobierany do dyscypliny którą trenujesz.

FTM – może być aplikowany jak lekarstwo na dolegliwości związane z przeciążeniem życia codziennego, lub brakiem ruchu. Jest on po prostu naturalny, zgodny z biomechaniką i indywidualnie dobrany do twojego organizmu. Jest bardzo elastyczny: kształtuje sylwetkę, buduje mięśnie, zwiększa wytrzymałość ,szybkość, siłę, poprawia technikę, ale jednocześnie dba o twój kręgosłup, barki, kolana.

FTM – jest kontynuacją procesu rehabilitacji, jest formą treningu dopasowanego do celu terapii. Aby powrócić do aktywności sportowej po urazie, konieczne jest odzyskanie pełnej sprawności całego łańcucha ruchowego. Nie wystarczy świetnie zrobiona operacja, lub wygojenie uszkodzonej tkanki, należy przywrócić jeszcze funkcję. Odzyskanie siły, prawidłowego balansu mięśniowego, sensomotoryki i stabilizacji to czynniki gwarantujące sukces. Powrót tych funkcji zapewni CMTS. Może być on prowadzony jednocześnie z procesem rehabilitacji od pierwszych dni po zabiegu, lub urazie. Jest to niezwykle istotne dla osób uprawiających sport.Nasi trenerzy personalni pracują jednocześnie z pacjentami jako rehabilitanci. To unikalne połączenie umiejętności gwarantuje bezpieczeństwo treningu.

FTM– to współpraca z dietetykiem. Możliwość osiągnięcia prawidłowej wagi, ale również dieta sportowa i suplementacja.

FTM – to laboratorium analityczne. Badania poziomu kwasu moczowego, spirometria, wydolność i inne.