NASZA OFERTA

Terapia stabilizacyjno – oddechowa

Magda Stawińska
Fizjoterapeutka

Dobra stabilizacja kręgosłupa i prawidłowy ruch możliwe są tylko po reedukacji oddechowej, a poprzez często siedzący tryb życia, prawidłowy wzorzec oddechowy jest populacyjnie wyjątkiem. Oddychanie podlega świadomej kontroli, a modyfikacja wzorca możliwa jest w każdym w wieku i u każdego z nas! Zaburzony, zmieniony system oddechowy powoduje dominację układu współczulnego tym samym wzmaga stres i napięcie mięśniowe.

Terapia skierowana jest do pacjentów z bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zaburzeniami postawy, a także do osób, które chcą świadomie i prawidłowo korygować swoją postawę w pracy, w domu, w trakcie prowadzania samochodu, ćwiczeń na siłowni, a także chcą na co dzień funkcjonować, wykorzystując dobry wzorzec oddechowy ( a robimy średnio 20 tyś. oddechów na dobę!!)

Celem terapii jest ocena, a następnie nauka prawidłowego wzorca oddechowego z uwzględnieniem indywidualnych zaburzeń i wyjaśnieniem mechanizmu zmiany. Następnie oceniany jest sposób napięcia mięśni w obrębie brzucha, korygowany i utrwalany prostymi ćwiczeniami. Cykl obejmuje ok. 2-3 spotkania 60-minutowe w zależności od postępu i potrzeby. W trakcie spotkania pacjent jest dokładnie instruowany, gdzie u niego znajduje się problem i jaki jest cel końcowy. Terapia wymaga zaangażowania i czynnego udziału pacjenta.

Po zbudowaniu prawidłowej „bazy oddechowo- napięciowej”, jest możliwość spotkań treningowych z fizjoterapeutą, w trakcie których pacjent ćwiczy pod kątem stabilizacji i prewencji bólu kręgosłupa z wykorzystaniem nabytych umiejętności napinania brzucha i oddechu.