Diers Formetric 4D to unikalne urządzenie, pozwalające w sposób całkowicie bezpieczny uzyskać kompleksowy obraz 3D układu mięśniowo – szkieletowego człowieka w statyce i podczas ruchu.
Czy w dobie rozwiniętej diagnostyki ortopedycznej jest miejsce na innowacje, rozszerzające wiedzę o układzie mięśniowo – szkieletowym i jednocześnie eliminujące mankamenty obecnie stosowanych metod?
Zdecydowanie tak – MIRAI, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce i jedyny
w Warszawie posiada urządzenie Diers Formetric 4D do kompleksowej analizy funkcjonalnej kręgosłupa i postawy w ruchu.

Czym DIERS różni się od powszechnie stosowanej diagnostyki?
- Podczas tego badania potrafimy kompleksowo zdiagnozować nie tylko kręgosłup – wykryć asymetrie, zablokowania segmentów kręgosłupa, ocenić ruchomość poszczególnych kręgów i miejsca przeciążeń, rotacje i nachylenia miednicy, skoliozę, ale możemy również zlokalizować nadmierne napięcia mięśniowe oraz zaburzenia osiowości kończyn dolnych.
- Badanie to wykonujemy nie tylko w statyce, ale również podczas ruchu pacjenta na bieżni (chód, bieg). Obserwując ustawienia miednicy, kończyn dolnych i nacisku stóp na ścieżkę podometryczną jesteśmy w stanie ocenić technikę chodu lub biegu w kontekście jej wpływu na stan naszego systemu mięśniowo szkieletowego.
- W odróżnieniu od dotychczasowych metod jest to metoda bezinwazyjna, pozbawiona promieniowania, mogąca być stosowana bez ograniczeń wśród dzieci (wzrost powyżej 110 cm) kobiet w ciąży i wszędzie tam, gdzie promieniowania należy unikać.
- Badanie to jest badaniem obiektywnym i powtarzalnym – przez co umożliwia weryfikację postępów rehabilitacji, poprzez obserwację zmiany parametrów uzyskiwanych podczas analizy.
- Badanie dynamiczne jest idealne przy doborze i ocenie skuteczności wkładek do obuwia – otrzymany wynik od razu informuje nas o wpływie wkładki na stopę lub kręgosłup.
- Mogąc wykonać to badanie na jednym urządzeniu w jednym momencie, możemy ocenić, w jaki sposób ustawienie poszczególnych elementów ciała wpływa na cały organizm i odnaleźć odległe przyczyny dolegliwości. Jest to jeden z naszych sekretów wpływający na sukcesy w rehabilitacji ,,trudnych przypadków’’.
- Badanie jest wykonywane przez fizjoterapeutów, którzy potrafią przenieść wyniki analizy na konkretne zalecenia i ćwiczenia, zmierzające do poprawy postawy ciała lub eliminacji bólu.
Jak przeprowadza się badanie DIERS?
Urządzenie składa się z cyfrowej kamery, projektora i płyty pomiarowej – bieżni z ponad 5 tysiącami czujników nacisku. Projektor emituje linie pomiarowe na powierzchnię pleców pacjenta, a kamera rejestruje trójwymiarowy obraz tych linii i przekazuje je do komputera, który za pomocą specjalistycznych algorytmów na bieżąco analizuje otrzymane dane i ustala obraz naszego ciała. Podobnie rejestrowane są dane podczas chodu lub biegu badanej osoby na bieżni. Co ważne – wszystkie te pomiary są wykonywane jednocześnie, czyli otrzymujemy spójny obraz współpracujących ze sobą elementów naszego układu mięśniowo – szkieletowego.
Podczas badania nie jest emitowane szkodliwe promieniowanie RTG, przez co jest ono bezpieczne dla wszystkich badanych, zarówno dzieci, jak i kobiet w ciąży.
Badanie – w zależności od zakresu – trwa od kilku do kilkunastu minut, po czym od razu otrzymujemy wyniki: kompleksowy obraz naszego kręgosłupa z uwzględnieniem wszelkich nieprawidłowości i asymetrii, miejsc przeciążeń i dysfunkcji stóp.
DIERS Fotometric 4D to sprawdzona technologia, funkcjonująca w wielu ośrodkach fizjoterapeutycznych na świecie, o skuteczności potwierdzonej w publikacjach naukowych – a od teraz również w Mirai.
W jakich sytuacjach warto przeprowadzić badanie?
- Nie warto czekać na pierwsze symptomy bólu – wskazanie obszarów narażonych na przeciążenia, analiza techniki biegu lub odpowiednio dobrane wkładki, wsparte ćwiczeniami pozwolą się cieszyć ciągłym zdrowiem bez ograniczeń ruchowych.
- Polecamy je sportowcom, w szczególności biegaczom, jako element przygotowania do wysiłku wyczynowego, ambitnym sportowcom – amatorom i tym, którzy planują kontynuować swą przygodę ze sportem po dłuższej przerwie.
- Warto rozważyć przeprowadzenie takich badań dzieciom, które chciałyby odpowiedzialnie rozpocząć przygodę ze sportem, ale i tym, których siedzący tryb życia predystynuje do zaburzeń postawy.
- W przypadku pojawienia się dolegliwości, aby kompleksowo zweryfikować postawę swojego ciała – skoliozę, kifozę, lordozę, ruchomości i zablokowania segmentów kręgosłupa, rotacje i skręcenia miednicy, pracę stawu biodrowego i krzyżowo – biodrowego, długości kończyn dolnych i ewentualne różnice, przeciążenia stawów kolanowych i wady stóp.
- Badanie to warto wykonać, kiedy dotychczasowa statyczna diagnostyka nie przyniosła efektów i przyzwyczajamy się, że dyskomfort staje się naszą codziennością. Warto spróbować znaleźć jego przyczynę i to zmienić!
- Upływ czasu jest wpisany w nasze życie i zdrowie – natomiast część zmian w naszym układzie mięśniowo – szkieletowym jest pod naszą kontrolą. Profilaktyka – kontrolne badania kręgosłupa co jakiś czas, wsparte właściwymi ćwiczeniami pozwolą cieszyć się młodzieńczą sylwetką dłużej!
Jakie zakresy badania wybrać?
- Dla osób mających kłopoty z przeciążeniem kolan, stawu skokowego, stóp lub chcących dobrać wkładki lub sprawdzić dopasowanie butów do biegania – propozycją będzie pakiet podstawowy (badanie statyczne i dynamiczny nacisku stóp – ścieżka podometryczna)
- Dla zainteresowanych kompleksowym badaniem kręgosłupa – dobrym rozwiązaniem będzie pakiet optymalny – gdzie najpierw badamy nacisk stóp i kręgosłup statycznie, a potem wykonujemy te badanie w ruchu, na bieżni.
- Dla tych, którzy chcieliby w sposób bezkompromisowy podejść do oceny swojego systemu mięśniowo szkieletowego, polecamy pakiet sportowy – w nim oprócz badania nacisku stóp i oceny kręgosłupa w statyce i dynamice, dodatkowo zweryfikujemy osie kończyn, a na koniec przystąpimy do analizy video biegu na bieżni, z pokazaniem odstępstw od wzorców.